Początek

Zespół piłkarski LKS Wisła Wielka założony został w 1950 roku przez czwórkę zapalonych działaczy sportowych: Aleksandra Skorupkę, Antoniego Wuzika, Aleksego Kuźnika i Ludwika Żemłę.

Początki były trudne: sportowcy trenowali na pastwisku udostępnionym przez jednego z mieszkańców Wisły Wielkiej. Dzierżawiono je w zamian za obniżenie podatku gruntowego.

Stopniowo posiadłości klubu rozrastały się - zasypano leżące w pobliżu stawy, wyrównano nawierzchnię pola
i dzięki temu stworzono boisko. Szatnia mieściła się wtedy w zaadoptowanej na te potrzeby stodole.

W tym czasie LZS podlegał Wydziałowi Gier i Dyscypliny w Mikołowie.

Rozwój

Niezbędne zaplecze pozwoliło zespołowi na przystąpienie do rozgrywek sportowych. Dojeżdżano na nie rowerami albo wozami drabiniastymi. Pierwszy, historyczny mecz LZS rozegrał w 1950 r. na terenie
tzw. Kobylarni należącej do majątku Kin.

Trudności

Niestety, w 1956 r. zarząd został zmuszony do zawieszenia działalności klubu ze względu na przecinającą boisko linię wysokiego napięcia biegnącą pomiędzy obiema bramkami.

Reaktywacja

LZS został reaktywowany 1 stycznia 1967 r.
Ponieważ sponsorem drużyny zostało Przedsiębiorstwo Budownictwa Wodno-Inżynieryjnego "Meliorant", postanowiono nadać klubowi nazwę pochodzącego od firmy wspierającej. Tak narodził się LZS "Meliorant", który przyjął jako barwy klubowe kolor pomarańczowo-zielony.
W latach 1967-70 piłkarze zmuszeni byli do korzystania z gościnności sąsiedniego klubu sportowego w Łące oraz z pomieszczeń tzw. Agronomówki, w której mieściła się aż do zbudowania odpowiedniego zaplecza szatnia.

Sukcesy

Wreszcie w 1970 r. oddano do użytku miejscowe boisko sportowe o powierzchni 1ha. Wtedy też piłkarze zaczęli odnosić pierwsze sukcesy.
W czerwcu 1971 r.awansowali do klasy B, zaś w sezonie 1979/80 trenując pod okiem Józefa Lazara do klasy A, zdobywając łącznie 27 punktów na 18 rozegranych meczy. Duży udział w tym sukcesie miał wyborowy napastnik Krystian Żemła, który strzelił łącznie 22 bramki.
Osiągnięcie to udało się zespołowi powtórzyć w sezonie 1986/87.

Czas teraźniejszy

W latach 1990-97 zespół brał udział w rozgrywkach klasy B, następne dwa lata były spędzone w klasie C. Od sezonu 2000/01 drużyna ponownie uczestniczyła w rozgrywkach klasy B.
Aż w końcu w sezonie 2006/2007 przyszedł upragniony, osiągnięty po 20 latach przerwy, awans do Klasy A. W sezonie 2009/2010 nastąpił spadek do klasy B. Sezon 2010/2011 to jednak szybki awans do klasy A pod wodzą Trenera Stanisława Bielenina. W sezonach 2011/2012 - 2015/2016 drużyna występowała w klasie A; od kilku sezonów rolę grającego Trenera naszego Klubu pełni Radosław Kotas.